En extra stark kopp kaffe, tack Gregory Lloyd

Vi träffas på det lilla mysiga kaféet och beställer in te denna gång… Möt vår doldis: Gregory Lloyd, körledare för Stockholms domkyrkoförsamlings gosskör.

Gregory Lloyd – astronomi, språk, gosskör och orgel. Gregory är lite av en doldis i vårt sammanhang.Gregory kunde ha varit kvar som lärare i det lilla samhället i södra England eller stannat i församlingen i Manchester. Som tur var tog han steget och flyttade till Sverige. Han är körledare för sammantaget tre körer och organist i Katarina kyrka.Gregory Lloyd är körledare för Stockholms domkyrkoförsamlings gosskör.

Som en sann upptäcktsresande i kreativitet och i applicering är det omväxling som för Gregorys skaparlust framåt. Välkommen till Gregory Lloyds värld!

Här kan lyssna till intevjun:
Louise Linde talar med Gregory Lloyd