Musiken i Stockholms domkyrkoförsamling leds av domkyrkoorganisten Mattias Wager, biträdande domkyrkoorganist Johan Hammarström samt domkyrkokantor Gary Graden.

Gary Graden är domkyrkokantor och leder S:t Jacobs Kammarkör samt Storkyrkans Vokalensemble. Med sina körer turnerar han regelbundet, beställer och framför ofta ny musik och har spelat in ett stort antal CD-skivor. Han är verksam som dirigent, lärare och håller master classes runtom i världen. Gary är även grundare till master classen Sacred Music Today.

Johan Hammarström är biträdande domkyrkoorganist och dirigent för Stockholms domkyrkokör. Närmast kommer Johan från Västerås domkyrka där han verkade som domkyrkoorganist, körledare och dirigent. Johan bedriver även en aktiv verksamhet vid sidan av församlingsarbetet som organist, ackompanjatör och dirigent. Han har som orgelsolist spelat bl a i King’s College Chapel (Cambridge), Nidarosdomen i den internationella konsertserien på den nyrestaurerade Steinmeyerorgeln (Trondheim), S:t Paul’s Cathedral (London), Aarhus domkirke, S:t Albans Cathedral och på Konserthuset i Stockholm. På listan över kommande orgelkonserter står bl a flertal konserter i England, Tyskland samt i Notre-Dame de Paris. Förutom att ha dirigerat ett flertal uruppföranden i olika körer har han undervisat i kördirigering vid Musikhögskolan i Örebro. Numera är han knuten till Musik- och Operahögskolan vid Mälardalens högskola, där han undervisar i orgel.
Elisabeth Ljunggren Kurbany leder barn- och flickkörerna. Elisabeth tog sin Bachelor of Music i sång vid Trinity College of Music, London. Efter avslutade studier kompletterade hon med en pedagogisk påbyggnadsexamen för musiker vid Kungliga musikhögskolan. Elisabeth är även verksam som sångerska och sångpedagog. Läs mer här om barn- och flickkörerna.

Gregory Lloyd leder sedan 2011 Storkyrkans Gosskör. Efter studier på Northern College of Music i Manchester verkade han en tid som lärare i England. Till Sverige flyttade Gregory Lloyd 2003 då han utsågs till organist i Katarina församling.

Mattias Wager är domkyrkoorganist i Storkyrkan sedan 1 juli 2011. Han är internationellt verksam som konsertorganist och leder ofta master classes i orgelspel, gudstjänstspel och improvisation. Han har ett brett musikaliskt fokus där bland annat improvisation, spontant musicerande, tar stor plats. Mattias Wager är även ledamot i Kungl Musikaliska akademien.


Mikael Wedar
dirigent och körledare för S:t Jacobs Vokalensemble. Mikael är utbildad i dirigering, piano och sång vid Kungliga Musikhögskolan. Han har även en bakgrund som körsångare, organist och lärare vid Stockholms Musikgymnasium.

Under paraplyet verkar sju körer samt Sacred Music Today – master class för kördirigenter.